Responsive tasarım, masaüstü bilgisayar, tablet ve mobil cihaza uyumlu halde hazırlanan web tasarımı çalışmasıdır. İlk olarak 2010 yılında piyasaya çıkan responsive tasarım dünyada birçok ülkenin yanı sıra ülkemizde de en çok talep edilen ve kullanılan bir özellik haline gelmiştir. Dünya genelinde yapılan araştırmaya göre mobil cihazlardan web sayfalarını gezen kullanıcı sayısı %25 oranında artış göstermektedir. Gelecek yıllarda da bu seviyenin artması beklenmekte ve bu kodlama sistemini talep eden kullanıcı sayısında artış öngörülmektedir. Masaüstü bilgisayarlarda tam sayfa olarak açılan görsel ve yazıların, kullanılan diğer cihazlara göre otomatik boyutlanması, birçok kullanıcıya kolaylık sağladığı gibi, gerçekleşebilecek veri kaybınıda engellemektedir. Eski kodlama yapısıyla hazırlanmış bir web sayfasını mobil cihazınızdan açtığınızda bazı bölümler tam olarak gözükmeyecektir. Bu sebepten ulaşmak istediğiniz birçok şeyi zoom yaparak incelemeniz gerekir bu da hem zaman kaybı, hemde veri kaybına yol açmaktadır. Yeni nesil bir kodlama sistemi olan responsive kodlama ile, bütün yazı ve görsel grupları cihazınıza uygun şekilde alt alta kaymakta ve kaydırarak her bir veriye kolayca ulaşabilmektesiniz.

Responsive tasarımla düzenlenmiş bir web sitesine girdiğinizde en üstte sizi bir menü karşılar, ufak bir dokunuşla istediğiniz sayfaya kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Mobil cihazlarda görüntü alt alta kaymaktadır. Tablet cihazlarda hem dikey hem de yatay şekilde açılmakta ve masaüstü bilgisayarlarda da tam sayfa halinde görüntülenmektedir. Ayrıca web sayfasını masaüstü bilgisayardan güncellemeye vakti olmayanlar kullanıcılar, cep telefonu ile rahatlıkla kontrol panelinden girip web sayfasını güncelleyebilmektedir. Son yıllarda artan e-ticaret sitelerinden de alışveriş yapmak artık çok rahat hale gelmiştir. Alışverişini cep telefonundan yapmak isteyen kullanıcılar içinde ayrıca kolaylık sağlayan responsive tasarım, ürünler arasında rahatlıkla gezinmenize ve ödeme yapmanıza olanak sağlamaktadır.

Responsive Web Tasarımın Faydaları;

Kolay kullanım
İstediğiniz her mobil cihazdan, zoom yapmaya gerek kalmadan sadece kaydırarak, istediğiniz her işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu
Seo optimizasyonu için önemi büyük olan web tasarımları için tüm kriterleri karşılayan responsive tasarım ile, arama motorlarında bulunabilirliliğiniz daha hızlı gerçekleşmektedir.

Düşük Maliyet
Birden fazla web sayfası güncellemesi yaptırmak yerine, uzun yıllar kullanabileceğiniz bir responsive tasarım yaptırarak, hem zamandan, hem de bütçeden tasarruf edersiniz.